teck
16 بهمن 1401 - 09:30

افزایش بی‌ضابطه قیمت محصولات لوازم خانگی مورد قبول نیست/ فعالیت 250کارخانه تولیدی لوازم خانگی در آذربایجان شرقی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: افزایش بی‌ضابطه قیمت محصولات لوازم خانگی مورد قبول نیست.

  به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، صابر پرنیانت صبح امروز در گفتن و گو با خبرنگاران  با بیان این که شفاف سازی فرآیند تولید و همچنین نظارت برخط سیستمی بر این فرایند، هدف اصلی سامانه جامع تجارت است،  اظهار کرد: هر چند در حال حاضر تولیدکنندگان با ناملایمات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند ولی با این وجود هر گونه اجحاف در حق مصرف کنندگان و افزایش بی‌ضابطه قیمت محصولات لوازم خانگی مورد قبول نیست.

وی، افزود: خوشبختانه در حال حاضر در تولید و عرضه محصولات لوازم خانگی مشکلی وجود ندارد و کیفیت محصولات داخلی در سال های اخیر افزایش چشمگیری یافته هر چند برای ارتقای کیفیت در حوزه های مختلف همچنان جای کار وجود دارد.

پرنیان با بیان این که قیمت مختلف محصولات مربوط به ذات بازار است، ادامه داد: دلایل مختلفی بر وضعیت نرخ محصولات تاثیرگذار است و نیازی نیست که قیمت محصولات مشابه دقیقا مانند هم باشد البته منظور رعایت قیمت محصولات با حاشیه سود مصوب است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان این که بیش از ۲۵۰ کارخانه تولیدی در حوزه لوازم خانگی در استان وجود دارد که عمدتا صادرات محور هستند، گفت: با افزایش نرخ دلار میل به صادرات افزایش می یابد که این ظرفیت و قدرت در واحدهای تولیدی استان برای صادرات وجود دارد.

پرنیان با تاکید بر این که باید به منظور توسعه تجارت نگاه ویژه ای به بازارهای جهانی داشته باشیم، افزود: دغدغه مردم در خصوص افزایش قیمت محصولات لوازم خانگی به حق است که در این زمینه با راه اندازی شیوه جدید نظارت و بهره گیری از فناوری، بازار به صورت هوشمند تنظیم خواهد شد.

وی تاکید کرد: با وجود توانمندی بالای صنعت لوازم خانگی و فضایی که در بخش تولید ایجاد شده بدون تردید مردم عزیز می توانند با سهولت، کالاهای باکیفیت را با قیمت مناسب از بازار تهیه کنند یعنی به عبارتی تولیدات زیر پله‌ای از بازار جمع خواهد شد.

پرنیان سامانه جامع تجارت را برنامه جامع حاکمیت برای شفاف سازی در حوزه اقتصادی دانست و گفت: نظارت مستقیم در بخش تولید و توزیع موجب شفاف سازی در حوزه های مختلف اقتصادی خواهد شد.

وی در خصوص محدودیت واردات برخی از کالاهای خارجی اظهار کرد: باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که ممنوعیت واردات کالاها به صورت دایمی نخواهد بود بنابراین تولیدکنندگان داخلی باید با تولید محصولات باکیفیت و با قیمت مناسب و دارای استاندارد و گارانتی بتوانند با محصولات مشابه خارجی رقابت کنند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان این که علاج تمام مشکلات مردم در توانمندسازی تولید است، افزود: تلاش می کنیم با برنامه ریزی اساسی برای حوزه های تولید و توزیع، نظارت جامعی داشته باشیم.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1019433