teck
16 بهمن 1401 - 10:24

۹۵ درصد مردم مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نمی‌شوند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در طرح مالیات بر عایدی سرمایه هدف کسانی هستند که سرمایه‌های کلانی را وارد بازارها می‌کنند و بالغ بر ۹۵ درصد از مردم، مشمول این نوع مالیات نمی‌شوند.

حجت‌الله فیروزی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص بررسی طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم گفت: یکی از اهداف و حداقل دستاوردهای طرح مالیات بر عایدی سرمایه در آینده، تنظیم‌گری قیمت‌هاست.

وی افزود: همین نمونه از مالیات در بیش از 140 کشور جاری و ساری است و تنها در چندین کشور از جمله کشور ما، این نوع مالیات وجود ندارد که به نظر من این طرح باید تصویب و اجرا و ایرادات احتمالی آن هم مرتفع شود تا بتواند به ما کمک کند.

نماینده مردم فسا در مجلس تصریح کرد: مردم نباید نگران اجرای این طرح باشند، زیرا بالغ بر 95 درصد از مردم، مشمول این نوع مالیات نمی‌شوند. در این مالیات، معافیت‌هایی تعبیه شده است، یعنی به درآمدهای معمولی و افزایش سرمایه و دارایی‌های عادی، مالیات تعلق نمی‌گیرد. مثلاً یک خانواده چهار نفره می‌توانند چهار مسکن یا همچنین چهار خودرو داشته باشند. پس این نگرانی وجود ندارد و کسی را که تا این حد دارایی داشته باشد، شامل نمی‌شود. یا مثلاً افرادی که میزان مشخصی از طلا داشته باشند مشمول این طرح نمی‌شوند.

فیروزی اظهار داشت: در این طرح، هدف کسانی هستند که سرمایه‌های کلانی را وارد بازارها می‌کنند و در نهایت هدف طرح، گرفتن مالیات از آن‌ها و هزینه کردن به نفع اقشار کم درآمد جامعه است.

نماینده استان فارس در انتها یادآور شد: یکی از مشکلات جامعه ما این است که افرادی که درآمدهای محدود دارند و درآمدهایشان توسط دولت یا مجموعه مشخصی پرداخت می‌شود که قابل رصد است، اول باید مالیاتشان را پرداخت کنند و بعد حقوقشان را دریافت می‌کنند. در حالی که کسانی هستند که با درآمدهای بسیار زیاد، هیچ مالیاتی پرداخت نمی‌کنند و همین قضایا باعث شده که فاصله طبقاتی در کشور ما طی 15 سال اخیر بسیار زیاد شده باشد. این نوع مالیات، می‌تواند فاصله طبقاتی را در آینده کاهش می‌دهد. 

انتهای پیام/*

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1019526