teck
19 دی 1401 - 19:15

معاون وزیر نفت: متوسط مصرف سوخت خودروها در کشور 16 لیتر در هر 100 کیلومتر است

معاون وزیر نفت گفت: ه راندمان انرژی نیروگاه‌ها در حد ۳۰ درصد است و خودروها نیز به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر تردد ۱۶ لیتر سوخت مصرف می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، جلیل سالاری معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در گردهمایی مدیران حراست شرکت‌های تابعه که در پالایشگاه بندرعباس برگزار شد، اظهارداشت: امروزه نیروگاه‌ها و خودروهایی که در کشور فعالیت می‌کنند سهم بالایی از سوخت را به خود اختصاص داده‌اند به طوری که راندمان انرژی نیروگاه‌ها در حد ۳۰ درصد است و خودروها نیز به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر تردد ۱۶ لیتر سوخت مصرف می‌کنند.

وی با اشاره به برنامه‌ی کشور برای تولید یک میلیون خودرو در سال، افزود: وارد کردن این حجم خودرو به ناوگان تردد کشور مستلزم تولید یک میلیارد لیتر سوخت بیشتر در سال است است و برای تحقق این مهم نیز باید پالایشگاه جدیدی احداث شود که به اعتباری در حدود چهار میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.

رشد 20 درصدی مصرف سوخت در کشور

سالاری بیان‌کرد: بعد از فروکش‌کردن کرونا حجم مصرف سوخت در کشور رو به فزونی گذاشت، به طوری که با افزایش ۲۰ درصدی شاهد ۱۰۵ میلیون لیتر مصرف در روز بودیم، از سوی دیگر نیز ناترازی گاز در کشور سبب شد، مصرف سوخت مایع را افزایش دهیم و این امر موجب شود که امسال نسبت به سال گذشته حدود دو میلیارد لیتر سوخت مایع بیشتری مصرف کنیم.

روزی 900 کامیون سوخت از هرمزگان به کشور حمل می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، با بیان اینکه روزانه ۹۰۰ تانکر سوخت از بندرعباس به نقاط مختلف کشور حمل می‌شود، توسعه خطوط انتقال سوخت را ضرورتی برای کشور دانست و گفت: با برنامه‌ریزی مدون باید طرح‌های توسعه‌ای را پیش ببریم و شرکت‌های پالایشی باید ۳۰ درصد از سود خود را برای توسعه در نظر بگیرند.

سپهتن هنوز انتظارها را برآورده نکرده است

سالاری خاطرنشان‌کرد: دوران آزمون و خطا در مدیریت گذشته است و باید تصمیماتی که در احکام بودجه‌ای و نظارت و کنترل می‌گیریم منطبق بر واقعیت‌ها باشد چنانچه اجرایی شدن طرح سامانه سپهتن، با این هدف بود که  بیش از ۲۰ میلیون لیتر سوخت صرفه‌جویی کنیم که این امر محقق نشده است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 966116